Masaż klasyczny łączy w sobie wiele różnych technik, które przy odpowiednim zastosowaniu wywierają pozytywny wypływ na całe ciało, w tym przede wszystkim na układ ruchu, układ krwionośny, układ limfatyczny, tkankę tłuszczową oraz skórę. Poprzez masaż klasyczny można oddziaływać również na narządy wewnętrzne.
Masaż klasyczny działa zarówno miejscowo jak i centralnie. Miejscowo zwiększa ukrwienie masowanych miejsc, przyśpiesza przepływ krwi i przemianę materii przyczyniając się do bardziej efektywnego dostarczania substancji odżywczych i usuwania toksyn. Centralnie pobudza układ nerwowy i receptory, dzięki czemu do mózgu dociera masa bodźców oddziałujących na korę mózgową, co wywołuje pozytywny wpływ na działanie narządów wewnętrznych.
Masaż klasyczny polecany jest w przypadku różnego rodzaju schorzeń i dysfunkcji jak kontuzje, urazy mięśni i stawów. Masaż klasyczny pozwala zapobiegać odleżynom, pozytywnie wpływa na skórę i usprawnia działanie gruczołów łojowych, co sprawia, że jest on również zalecany osobom ze schorzeniami skóry.
Przyśpieszenie przemiany materii pomaga w walce z nadmiernymi kilogramami, a umiejętne jego wykonanie usprawnia działanie układu limfatycznego, który odpowiedzialny jest za zatrzymywanie wody w organizmie i powstawanie obrzęków ciała.
Masaż klasyczny pozytywnie wpływa na samopoczucie zwiększając wydzielanie serotoniny, uznawanej za hormon szczęścia. Silne oddziaływanie na układ nerwowy działa uspokajająco i pobudzająco, dlatego zalecany jest również osobom cierpiącym na nerwice i chroniczny stres.
Masaż klasyczny wykonywany jest na całym ciele. Masowane są plecy od karku do lędźwi, szyja oraz kończyny górne i dolne.