Blog

Strona główna   /   Blog
Foam roller
Data dodania: 27 / 03 / 2017

Foam roller - co to jest i do czego służy?

Foam roller to piankowy wałek do masażu, najczęściej w formie podłużnego walca o gładkiej lub karbowanej powierzchni. Służący do rozbijania zgrubień powstałych w mięśniach na skutek przeciążeń układu ruchu. Najczęściej stosowany jest jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających po treningu lub jako rozgrzewka w celu pobudzenia naszych jednostek motorycznych (mięsień + jego unerwienie) i przygotowania ich do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jak korzystać z foam rollerów?

Podczas rolowania wykorzystujemy własny ciężar ciała. Bardzo ważne jest dobranie takiej pozycji, aby móc poruszać kończyną lub całym ciałem, a wybrane miejsce przesuwało się na wałku. Nacisk powinien być w miarę jak największy. Dla przykładu, aby rozmasować tylną grupę uda, zaczynany od pozycji w siadzie prostym z wałkiem pod udem. Podnosimy się na rękach oraz przesuwamy tak, aby wałek znalazł się pod kolanem, następnie w okolicy pośladków. Analogicznie traktujemy inne mięśnie, zaś sam masaż powinien trwać minimum 30 sekund.

Rolowanie przed i po treningu znacząco się różni. Przed treningiem głównym celem rolowania jest pobudzenie mięśni do pracy, dlatego rolowanie powinno być dynamiczne, najlepiej przy użyciu wałka o gładkiej fakturze. Rollery z wypustkami powinny znaleźć swoje przeznaczenie w regeneracji po treningowej. Dzięki wypustkom można lepiej się skupić na punktach spustowych – miejscach zgrubienia powięzi lub brzuśca mięśnia, które są szczególnie bolesne, zaś samo rolowanie powinno być dużo wolniejsze ze szczególnym uwzględnieniem wyżej wymienionych punktów. Zaletą rolowania po treningu jest zwiększenie elastyczności mięśni i powięzi oraz polepszenie ukrwienia, co sprzyja regeneracji i niweluje ryzyko odniesienia kontuzji.

Tomasz Socha« Wróć
Umów się na bezpłatną konsultację oraz bezpłatny trening
Obejrzysz nasze wnętrza i wyposażenie
Dokonamy pomiarów wagi i składu ciała, w tym tkanki tłuszczowej oraz tempa przemiany materii
Przeprowadzimy wywiad żywieniowy i sprawnościowy oraz próbny trening
Wspólnie określimy cel i sposób jego realizacji
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z nami, dokonasz wyboru usług i ustalimy harmonogram
Pierwsza wizyta jest zawsze darmowa i do niczego Cię nie zobowiązuje. Zrób pierwszy krok i zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, oddzwonimy do Ciebie.

+48 12 421 0505 lub +48 505 834 664

Napisz do nas i zacznij swoją przemianę